GazeteBalkan

TİAD ve Majestic’den anlamlı kadınlar Günü sergisi

TİAD ve Majestic’den anlamlı kadınlar Günü sergisi
13 Mart 2017 - 9:50 'de eklendi ve 430 kez görüntülendi.

BÜKREŞ (Çağlar Atay /Gazete Balkan)- TİAD ve Ramada Majestic Hotel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde anlamlı bir etkinlik düzenlediler. Önemli isimlerin bir araya geldiği sergide ünlü Türk yazar ve çevirmen Erem Melike Roman’ın annesinin sandığından 100 yılı aşkın zamandan günümüze gelen oyaları ve el işlerinin fotoğrafları ile bazı eşyaları katılımcılarla buluştu.

Sergiye katılarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Kadınların toplumdaki yerinin öneminden bahsederek Türkiye Dış İşleri personeli olarak görev alan kadın sayısı ortalamasının diğer alanlar ve bakanlıklardan çok daha yüksek olduğunu söyleyen Ertaş, Türkiye’nin dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk ülkelerden olduğunu hatırlattı. Kadına karşı şiddetin kabul edilemeyeceğini ve mücadelenin artarak devam etmesi gerektiğini de vurgulayan Ertaş, çözümün ve ülkelerin gelişmesinin kadını güçlendirmesi ile gerçekleşebileceğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Devamında söz alan TİAD Başkanı Murat Demiray ise sözlerinde kadın erkek eşitliğinin mümkün olmadığını ve kadınlara sadece bir günün yetmeyeceğini, çünkü 365 gün boyunca hayatın tüm yükünü erkeklerden çok daha ağır bir şekilde omuzladıklarını, en yüce değeri hak ettiklerini belirtti.

Romanya’nın bu özel günün daha iyi idrak edilebildiği bir yer olduğu ile sözlerine başlayan Ramada Majestic Hotel Müdürü Sevgi Mavi ise kadınların çalışma hayatında ve sosyal hayatta Romanya’da daha iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Melike Roman’ın kadınlara ve hayata dair güzel sözlerinden sonra katılımcılar Melike Roman’ın nostaljik sandığı sergisinde yer alan 100 yıllı aşkın zamandan günümüze taşınan el işlerini inceleyerek tarihin farklı bir yönüne tanıklık etme şansına sahip oldular.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER