GazeteBalkan

Putin’in beyni Dugin Bükreş’te protesto edildi

Putin’in beyni Dugin Bükreş’te protesto edildi
10 Nisan 2017 - 11:15 'de eklendi ve 801 kez görüntülendi.

FETÖ’nün kanlı ve başarısız darbe girişimini bir gün önce söyleyen ve Rus emperyalizminin beyni olarak nitelendirilen Aleksandr Dugin, Romanya’nın başkentı Bükreş’te katıldığı “Avrasyacı Kader” kitabının tanıtım töreninde protesto edildi.

BÜKREŞ – Avrasyacılık, Neo-Avrasyacılık yahut Neo-Sovyetizm tezleriyle tanınan Rus stratejist ve siyaset bilimci, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in danışmanı, Aleksandr Dugin, 5 Nisan 2017 tarihinde, Bükreş’te “Avrasyacı Kader” kitabını tanıttı.

Konuşmacılar arasında kitabı Rusça’dan Römence’ye tercüme eden ve Moldova Cumhuriyeti’nin eski Başbakan Yardımcısı olan İurie Roşka ve kitabı yayınlayan “Mica Valahie” (Küçük Eflak”) basımevinin Müdürü Mariana Heroiu bulundular.

Bükreş Belediyesine ait olan “Sala Dalles”te gerçekleşen faaliyete yaklaşık 50 kişi katıldı. Katılımcıların çoğu ihtiyarlardan oluştu, fakat bir grup genç Avrupa Birliği bayrağıyla salona girip Dugin’ni protetso ettiler.

Kırım’ın ilhakından sonra Aleksandr Dugin’in Romanya’ya ikinci gelişi. 2014’teki ilk gelişinde Romanya Ortodoks Kilisesi’nin temsilcileri ile görüşmüştü. Aralık 2014’te „Humpty Dumpty” -„Shaltai Boltai” hacker grubu tarafından Dugin’e yakın olan şahıslar listesinde Romanya’dan da yaklaşık 30 kişi yer almıştı. Bunların arasında Romanya’nın eski Cumhurbaşkanı İon İliescu, eski Başbakanı Adrian Nastase de bulunuyor.

ABD, Macaristan ve Yunanistan’a Dugin’in girmesi yasaklanmasını göz önünde bulundurarak Romanya’ya engelsiz gelmsesine birçok insan tepki gösterdi.

“Avrasyacı Kader” Dugin’in yazılarından oluşan bir antolojidir. Yarı boş salonda gerçekleşen konuşmasında Aleksandr Dugin Batı liberalizmi ve küreselleşmeyi suçladı. Ona göre ikisi de eşcinselliği ve dinsizliği getiren fikir akımlardır. Aynı zamanda Rus Neo-Avrasyacı Rusya ile Romanya arasında manevi bir bağlantı olduğunu öne sürdü.

Rusya’nın son zamandaki saldırganlığı arkasında Aleksandr Dugin’in Neo-Avrasyacı fikirleri olduğunu düşünülüyor. Dugin Kırm’ın Rusya tarafından işgalini de savunmuştu.

‘SİZİN ORDUNUN İÇERİSİNDE BİR HAREKETLİLİK SÖZ KONUSU’

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, 3 ekim 2016 tarihinde Türk basınında yer alan açıklamasında Dugin’in türkiye’deki darbe girişimi ile ilgili Dugin’in söylediklerini şöyle aktarmıştı:

“Yine Sayın Dugin’i 14 Temmuz’da Avrasya Yerel Yönetimler Birliği’nin özel davetlisi olarak Türkiye’ye davet ettik. Darbeden, yani ihanet gecesinden bir gün önce. 15 milletvekili ile Feyzullah Kıyıcı’nın ofisinde özel bir toplantı yaptık öğleden önce. Öğleden sonra da devletin istihbarat birimlerinin üst düzey yöneticileri ile de bir toplantı yapıldı. O zaman da Sayın Dugin, şunu diyordu, ‘Sizin ordunun içerisinde bir hareketlilik söz konusu’… Türkiye’nin artık bir karar verme aşamasına geldiğini, bir tercih yapmak zorunda olduğunu, bunun üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi böyle özel bir toplantıda. 14 Temmuz’da da bunu söyledi, 15 Temmuz günü de sabah özel görüşmeler ve öğleden sonra bir konferans verdi; orada da Sayın Dugin benzer açıklamalar yaptı. Akşam saat 18.00 gibi de Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile de bir buçuk saatlik bir görüşmemiz oldu ve Sayın Dugin, Moskova’ya dönmek için çıktı. Zaten köprüde sanırım 20:30’da kapatılmıştı. Yani Sayın Dugin uçağa bindiğinde darbe başlamıştı.” (QHA/ Gazete Balkan)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER