GazeteBalkan

Romen eşine uydu 15 ay hapis cezası aldı

Romen eşine uydu 15 ay hapis cezası aldı
09 Mayıs 2017 - 18:25 'de eklendi ve 520 kez görüntülendi.

Öğrencilerine iç çamaşırı hediye eden öğretmen 15 ay hapis cezasına çarptırıldı

 

İstinaf Mahkemesi, 11. sınıfta okuyan iki kız öğrencisine iç çamaşırı hediye eden öğretmenin 9 aylık hapis cezasını kaldırarak, öğretmeni aynı suçtan 15 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin, 11. sınıfta okuyan iki kız öğrencisine mor renkli alt iç çamaşırı hediye eden öğretmene, “cinsel taciz” suçundan verilen 9 aylık hapis cezasını kaldırararak, oy çokluğu ile öğretmeni aynı suçtan 15 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Üye hakim, “sanığın öğrencilerine sadece hediye aldığını, bu hediyeye cinsel mana yüklemenin anlamlı olmayacağını, hediye tercihinin sadece ahlak kurallarına aykırı düşüncesiz bir tavır olarak değerlendirilmesi gerektiğini” gerekçe göstererek mahkemenin kararına muhalefet şerhi koydu.

‘EŞİM ALDI’ SAVUNMASI

İstanbul Kadıköy‘de kız öğrencilerin eğitim gördüğü tanınan okullardan birinde biyoloji öğretmenliği yapan V.Ö., 5 Ocak 2015 tarihinde 11. sınıfa giden 17 yaşındaki kız öğrencileri C.E. ve N.O.’yu laboratuvara çağırarak hediye paketi içinde mor renkli alt iç çamaşırı hediye etti. Öğrenciler durumu önce sınıf öğretmenlerine, sonra da ailelerine bildirdi. Aileler, öğretmen hakkında şikayetçi oldu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda öğretmen V.Ö. hakkında, “cinsel taciz suçundan” dava açıldı.
V.Ö., İstanbul Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görülen davada yaptığı savunmada, “Öğrenciler yılbaşında bana hediye almıştı. Vaktim olmadığı için eşime onlara hediye almasını söyledim. Eşim de bu hediyeyi almış. Götürüp götürmemekte tereddüt ettim, ancak verdim.” dedi.

EŞİ TANIK OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada tanık olarak dinlenen sanık V.Ö.’nün eşi N.Ö. savunmasında, “Eşim öğrencilerine hediye alacağını ancak vaktinin olmadığını söyledi ve benden rica etti. Ben de o gün dışarıya çıktım ve olaya konu olan iki adet çamaşırı aldım ve paket yaptırdım. Eve döndüğümde köpekle uğraştım, akşam oldu. Eşime ne aldığımdan bahsetmedim, sabah kendisine verdim ve içerisinde çamaşır olduğunu söyledim. Bir çantaya koyarak okula götürdü. Ben Romanya uyrukluyum ancak evlenmekle Türk vatandaşı oldum. Bizde bu tür hediyeler normal karşılandığı için ben de bir mahsur görmedim” ifadelerini kullandı.

CİNSEL TACİZDEN 9 AY CEZA ALDI

DHA’nın haberine göre, İstanbul Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi, 17 Kasım 2016 tarihinde yaptığı karar duruşmasında, V.Ö.’yü, “hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuzu kötüye kullanarak çocuğa cinsel taciz” suçundan suçlu buldu. Mahkeme V.Ö.’yü N.O.’ya yönelik eyleminden dolayı 4 ay 15 gün, C.E.’ye yönelik eyleminden dolayı 4 ay 15 gün olmak üzere toplam 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme bu cezayı 1 yıl süre ile erteledi.

Sanığın avukatı kararı, İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Dosyanın geldiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’den görülen duruşmaya sanık V.Ö. ve Avukatı Ercan Akköse ile mağdurların Avukatı Ergin Nusret Erkılıç katıldılar.

Sanık V.Ö. savunmasında öğrencilerinin yılbaşı nedeniyle kendisine hediye aldığını, kendisinin de eşi aracılığı ile davaya konu hediyeleri aldığını belirterek, “Önce tereddüt ettim, ancak öğrencilerim beni yanlış anlamaz düşüncesine kapıldım ve hediyeleri verdim. Herhangi bir art niyetim ve cinsel niyetim yoktur, suçlamaları kabul etmiyorum.” dedi.

İSTİNAF MAHKEMESİ CEZAYI 15 AYA ÇIKARDI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, yerel mahkeme tarafından sanık aleyhine, “hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuzu kötüye kullanarak çocuğa cinsel taciz” suçundan verilen 9 aylık hapis cezasını kaldırdı. 20. Ceza Dairesi, aynı suçtan sanığı oy çokluğu ile 15 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Daire, bu cezaya ilişkin olarak hükmün açıklanmasını 5 yıl süre ile geriye bıraktı.

ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi üye hakimi Suat Özcanlı, karara muhalefet şerhi koyarak sanığın beraat etmesi yönünde görüş bildirdi.

‘CİNSEL ANLAM YÜKLENMESİNİN ÇOK ANLAMLI OLMAYACAĞI…’

Hakim Suat Özcanlı’nın muhalefet şerhi şöyle: “Sanığın amacı ve saiki dikkate alındığında sadece hediye aldığı, kendisinin ya da eşinin seçmiş olduğu hediyenin mahiyetine ayrıca bir cinsel anlam yüklenmesinin çok anlamlı olmayacağı, bu haliyle sanığın hediye seçimindeki davranışı ve tercihi ancak ahlak kurallarına aykırılık ya da düşüncesiz bir tavır olarak nitelendirilebileceği fakat fiilin suç kabul edilemeyeceği kanaatinde olduğumdan sanık hakkında beraat kararı verilmesi fikrindeyim.”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER