GazeteBalkan

Yılın ikinci önemli paneli

Yılın ikinci önemli paneli
09 Mayıs 2017 - 18:29 'de eklendi ve 519 kez görüntülendi.

TİAD tarafından Bükreş’te düzenlenen panelde tarım ve hayvancılık konuları ele alındı

 

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) bu yılın ikinci “Romanya Türkiye Ekonomik ve Ticaret İlişkilerinin Geliştirilmesi” başlıklı panelini Bükreş’te gerçekleştirdi. Bükreş Büyükelçiliği ve Bükreş Ticaret Müşavirliği tarafından desteklenen panelde gıda, tarım ve hayvancılık konuları ele alındı.

Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın katılımı ile Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy’un moderatörlüğünde yapılan panelin açış konuşmasını ise TİAD Başkanı Murat Demiray yaptı.

Panele konuşmacı olarak da Romanya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı Tarımsal Politikalar ve Stratejiler Genel Müdürü Elena Tatomir, Avrupa Komisyonu ve Yatırımları Uzmanı Sarolta Besenyei, Kastamonu Entegre Romanya Genel Müdürü Esat Özoğuz ve AHD GBD Danışmanlık Genel Müdürü A.Hamdi Demirel katıldı.

Romanya’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Yatırımları ve AB fonları konularının ele alındığı panelde, tüm dünyada olduğu gibi Romanya’da da yatırımcılar açısından tarımın, gelecek vaad eden sektörler arasında yer aldığı, sürdürülebilir tarım politikaları çerçevesinde ciddi yatırımlara ihtiyaç duyulduğu başlıkları ön plana çıkarken, soru cevap bölümünde işadamı Şakir Aksoy da tarımdaki teşvik politikası ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Panelde konuşan Büyükelçi Ertaş, Romanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye üzerinden canlı hayvan ve dondurulmuş et ithalatının önündeki engellerin kaldırılışının ardından bu alanda ortaya çıkan rakamsal verileri vererek, diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da Romanya ile işbirliğini geliştireceklerini ve yatırımları destekleyeceklerini söyledi.

Romanya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı Tarımsal Politikalar ve Stratejiler Genel Müdürü Elena Tatomir, 2015 yılında AB’den sığır yetiştiriciliği için 5,5 milyon euro aldıklarını, büyükbaş hayvan için sığır başına 97, koyun için de hayvanbaşına 26 euro destek verdiklerini söyledi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER