GazeteBalkan

Fetullahçılık nasıl evriliyor?

Fetullahçılık nasıl evriliyor?
16 Mayıs 2017 - 13:29 'de eklendi ve 601 kez görüntülendi.

Anadolu’nun bağrında yerel ve küresel istihbarat örgütlerinin kucağında ‘Nurculuk’ ideali ile yola çıkarak palazlandırılan, ardından da ‘Cemaat, Hizmet, Diyalogculuk’ gibi adlarla evrile evrile iyice küresel çete maşası haline getirilen Fettullah Gülen önderliğindeki taşeron örgüt bugünlerde yeni bir ‘evrilme’ içerisinde.

Saf Türk’ü kandırmak için ‘Türkçe sevdalıları’ gibi argümanları kullanarak göz boyayan Fethullahçılık, ‘kafesteki papaganlara’ ezberletilen Türkçe bir kaç dakikalık şovla onca yıl idare etmişti.

FETO’nun çakal tayfası şimdi dünyanın dört bir köşesinde trollükle, hala güç olduklarını isbatlama telaşı ile sürüklenirken, FETO ideologları, hareketi ait olduğu alana evriltme çabası içinde..

Multikültürel etkinlikler düzenlemek, yani küresel dünyanın renkliliğine renk katmak vs.. Çok kültürlülük davulu çalan müzelik bir orkestraya evrilme çabası..

Bu aşamayı başarabilirlerse, yani on Kenyali siyahi çocuğun ezberlediği Romence şarkı ile Romanya’nın, 10 bilmem hangi ülkenin çocuğu ile bilmem hangi ülkenin gözünü boyamayı başarabilirlerse, bulundukları ülkelerde yaptıkları kamusal soygun unutulacak, onlar da bir süç şebekesi olmaktan çok ‘Multukültürel’ kimlikleri ile kurtulacaklar.

Bu konu biraz uzun hikâye. Bu hafta sonu Bükreş’teki ‘multukültürel’ etkinliklerine bakın yeter..

Biz eski Fetullahçı, Ahmet Keleş’in ifadesi ile ‘yaşadığımız çağın en büyük Firavuvu’nun Türkçe sevdalıları rolü oynadığı günlere dönelim ve 5 Ocak 2010 tarihli

“Hoca Efendi turancı değilmiş!” başlıklı yazımızdan bir kesit sunalım:

“Bizim Temel, yeni tanıştığı kişinin Hıristiyan olduğunu öğrenince ona okkalı bir tokat indirmiş. Neye uğradığını şaşıran Hiristiyan, Temel’e kendisine niye vurduğunu sormuş. Temel de, “Siz Hz. İsa’yı çarmıha gerdiniz” demiş. Adam, “O ikibin yıl önceydi” cevabını verince bizimki, “Olsun, ben daha yeni duydum!” demiş.

O hesap, ben de Fetullah Gülen Hoca Efendi’nin Turancı olmadığını yeni öğrendim. Cehaletimi bağışlayın.. Hoca Efendi, Cemaati’ne yönelik ‘sızma’ iddialarına cevap verirken diyorki, “Saniyen; biz de bu devletin adamlarıyız. Ben öz be öz Anadolu insanıyım; kana, damara, kafatasına bağlı bir ırkçılığı asla tasvip etmedim; Turancı da değilim. Fakat, milletimi aşk derecesinde seviyorum. Bir insanın, kendi millet fertlerini yine kendi memleketindeki bazı müesseselere girmeleri için teşvik etmesine sızma denmez.”

(www. tr.fgulen.com sitesi, “’Fethullah Gülen Cemaati’ Kime Zarar Veriyor?” başlıklı yazıdan)

Bugün, ırkçılığı “Kendi milletinin çıkarı için başka millete zulmetmek “ olarak algılarsanız ki, algılanması gereken budur. Bu anlamda ırkçı bir Türk’e kolay kolay rastlayamazsınız.

Kimse, Türk’ün menfaati için bir başkasının hayat hakkını yok etme ideali peşinde değil. Dinler arası barış güverciniliğine soyunduğunu yedi cihanın bildiği Hoca Efendi’nin ırkçı olmadığını söyleme luzümu hissedişindeki garipliğe de değinecek değilim. Ama Hoca Efendi acaba “Turancılık” deyince ne anlıyor?

Sözlüklere baktım, “Turan” nedir diye..

“Türk yurdu”, “Türk Birliği”, siyasi anlamda da, “Türkçe ortak dilini konuşan bu halkları küreselleşen dünya karşısında ayakta tutabilmek için aynı çatı altında birleştirme ülküsüdür”, “Turan sözcüğü, Turlar, yani Türkler demek olduğu için, yalnızca Türkler’i içine alan bir birliğin adıdır” gibi tanımlar çıktı karşıma.

Türkoloji uzmanı olmadığımıza göre, ahkâm kesecek de değiliz. Ancak Turancılığın ne olduğunu ortaya koyan bu tanımların nesi kötü anlamadım.

Hoca Efendi, “Turancı değilim” dediğine göre, herhalde “Turancılık” kötü bir şey olmalı ki, Hoca Efendi Turancı değil. Yoksa Hoca Efendi, “Turan” denince başka birşey mi anlıyor? Hem, gayri müslimlerle diyalogculuğu ilahlaştıran biri, diyalaog bir kaynaşma aracı ise Türkün biribiri ile kaynaşması demek olan Turancılıktan niye hazzetmiyor?

Anlayan varsa bize de anlatsın. Dünya genelinde çeşitli ülkelerde açtırdığı okullar ile Türkçe dilini yaygınlaştırdığı iddiasında bulunan bir Cemaatin lideri, bu davranışı ile gereğinden birini yapmış olması gerektiği Turancılığı nasıl reddeder? Türkçe’yi yaygınlaştırma ülküsü herhalde Helenizmin değil, Turancılığın bir gereğidir.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER