GazeteBalkan

19 Mayıs 1919’dan bugüne

19 Mayıs 1919’dan bugüne
23 Mayıs 2017 - 14:57 'de eklendi ve 507 kez görüntülendi.

Tarihler 19 Mayıs 1919’u Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kaydeder. Üç günlük bir deniz yolculuğundan sonra Samsun Tütün iskelesi’nden karaya çıkan Mustafa Kemal o günleri şöyle anlatır:

“Osmanlı ülkeleri bütün bütüne parçalanmıştı. Ortada bir avuç Türkün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. Son sorun, bunun da paylaşılmasını sağlamak için uğraşılmaktan başka bir şey değildi. Osmanlı Devleti, onun bağımsızlığı, padişah, halife, hükûmet, bunların hepsi anlamını yitirmiş birtakım anlamsız sözlerdi.

Neyin ve kimin dokunulmazlığı için kimden ve ne gibi yardım istemek düşünülüyordu?

Öyleyse sağlam ve gerçek karar ne olabilirdi?

Beylar, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak.

İşte, daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığımız karar, bu karar olmuştur.”

19 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi sıfatı ile Samsun’a çıkan Mustafa Kemal,

“Bir hafta boyunca Mantıka Palas‘ta kalmıştır. Bu süreçte bölgede meydana gelen çatışmaların sebebini araştırmış ve işgalcilere karşı bizzat Türk direniş örgütlerinin kurulmasında etkin rol oynamıştır.”

“Bu dönemde tüm Osmanlı topraklarında olduğu gibi Samsun’da da işgalciler ile Türk halkı arasında silahlı çatışmalara yaşanmaya başlamıştı. Bunun üzerine Arthur Calthorpe‘ın imzasıyla İtilaf Devletleri, Osmanlı Hükûmeti’ne bir nota vermiş ve bölgedeki karışıklıkların giderilmesini istemiş aksi halde Mondros Ateşkes Anlaşması’nın 7. maddesinin gerekçe gösterilerek bölgenin işgal edileceğini beyan etmiştir.”

19 Mayıs 1919 ile TBMM’nin kurulduğu gün olan 23 Nisan 1920 arasındaki süre 13 aya yakın bir süredir.

Bu tarihlerden ilkinin Gençlere, ikincisinin çocuklara ‘Bayram’ olarak armağanı ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken durumdur.

Düşmanın “Ortada bir avuç Türkün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. Son sorun, bunun da paylaşılmasını sağlamak” olarak belirlediği hedef her ne kadar kursağında kalmışsa da, aradan bir asra yakın bir süre geçtikten sonra revize edilerek, tazelenen hedef yine aynıdır.

Ne varki, o günkü İngiliz emrindeki Rum çetelerinin yerini bugün başka küresel güç emrindeki FETÖ ve benzeri çeteler almıştır.

Türk Milleti bu gün de çeteleri de yerle yeksan etme güç ve kudretindedir.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER