GazeteBalkan

Bükreş’te Rus Büyükelçiliği önünde Kırım Sürgünü protestosu

Bükreş’te Rus Büyükelçiliği önünde  Kırım Sürgünü protestosu
23 Mayıs 2017 - 14:25 'de eklendi ve 893 kez görüntülendi.

Haber Analiz

 

18 Mayıs 1944 Kırım Tatarların en acı günüdür. Stalin’in talimatları üzerine NKVD güçleri bir gecede Kırım’daki tüm Tatarları vagonlara yükleyip Sibirya’ya sürdü. Tatar erkeklerin çoğusu bu sırada faşist güçlere karşı kahramanca ( örn.: Amet-Han Sultan ) savaşıyordu. Yaklaşık 400,000 Tatardan onbinlercesi haftalarca süren vahşet dolu yolculukta can verdi. Trenler ancak cesetleri atmak için duruyorlardı. Surgün edilenlerin yarısı açlık,soğuk ve hastalıktan ilk altı ayda can verdi. Arabat köyünü “temizlemeye” unutan Soviyet güçleri dönüp hepsini gemiye bindirip gemiyi batırdı.

Sibirya’ya ulaşınca yerel halktan destek almasınlar diye halk düşmanı ilan edildiler. 23 sene boyunca göç etme hakları yasaklandı. 1967’de nihayet göç hakkı verildi fakat Kırım’a girişleri yasaklandı. Uzun bir mücadele sonrasında 14 Kasım 1986’da nihayet Kırım’a girebildiler. Kırım Tatar milli hareketi her zaman barışçıl davranmıştır. Manevi lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 20 yıl boyunca tam 6 kez tutuklanmıştır ve 303 gün açlık grevinde kalmıştır.

1991 Sovyetlerin dağılmasından sonra surgün edilen Tatarlar iyi mevkiler edinmelerine rağmen herşeylerini yok pahasına satarak anavatana döndüler. Çoğu defa çadır kurarak yerleştiler ve Ruıs Kazak neonazilerin saldırılarına maruz kaldılar. Buna rağmen Kırımoğlu önderliğinde demokratik şekilde Kırım Tatar Milli Meclisini kurdular: birçok gazete, kitap, dergi yayınladılar.  Radyo Meydan ve ATR televizyon kanalı kuruldu. Fakat Tatar toplumun dinamik yeşermesi Rus ilhakı tarafından kesildi. Meclis ve liderleri yasadışı şekilde yasaklandı veya tutuklandı. Medya bastırıldı, tam 19 kişi kayboldu: bunlardan Reşat Ametov’un cesedi bulundu, Ervin Ibrahimov hala kayıp. Kırımoğlu yasaklı, Meclis lideri Çubarov yasaklı, Ilmiy Umerov Sovyet dönemi baskılarını andıran uygulamalarla psikiyatri kliniğine zorla atıldı, Akhtem Çiygöz, Mustafa Değirmenci ve Ali Asanov 3 yıldan beri skandal sebeplerden tutuklu. Geleneksel Surgün anma törenleri yerine ancak rejime tabi içi boş etkinliklere izin veriliyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Bükreş’teki Tatar Cemiyeti Rus Büyükelçiliği önünde Sürgünü andı ve Kırım’daki durumu protesto eden bir mektup bıraktı.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER