GazeteBalkan

‘Romanya FETÖ ve Festivaller Savaşı’

‘Romanya FETÖ ve Festivaller Savaşı’
08 Haziran 2017 - 19:05 'de eklendi ve 1011 kez görüntülendi.

Gazete Balkan Bükreş’te 12. Yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği festivalin ardından başlayan tartışma devam ediyor.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Romanya’da yayımlanan ilk ve tek günlük yabancı gazete olan Gazete Balkan, Bu yıl ilk defa düzenlediği birinci festival ile birlikte Fetullahçı Terör Örgütü yandaşlarının sosyal medyada başlattığı saldırının ardından oluşan tartışma ise devam ediyor.

Habertürk.ro internet sitesinde ise konu ile ilgili ilginç bir yorum yazısı yayımlandı. Yorum yazısında Gazete Balkan’ın gerçekleştirdiği ilk festivale atıfta bulunularak,

“Tabi bu ilk adım FETÖcüleri delirtti. Hemen en iyi bildikleri şey yapmaya başladılar. Sosyal medya üzerinden operasyon.” denildi.

İşte o yorum yazısının tam metni:

“Son dönemde FETÖ yayın organları ve trol hesaplarında bir festival muhabbeti almış gidiyor. Son yazımda Enes Kanter olayının iç yüzünü anlatmıştım. Bu yazımda da şu festival işinin arka planını yazayım.

Türk kamuoyu FETÖ’nün festival organizasyonlarına yabancı değil. Yıllarca Türkçe Olimpiyatları adı altında dünyanın farklı ülkelerinden getirdikleri masum çocuklara ezberlettikleri bir iki cümleyle veya şarkıyla hepimizi bir güzel kandırdılar. Milli ve manevi duyguları güçlü insanımız bunları ayakta alkışladı. Sonuçta Türk dilini, bayrağını ve kültürünü dünyaya yayıyorlardı. Sonra çok acı şekilde gördük ki, bunların hepsi palavraymış. Meğer adamlar küresel bir gücün oyuncağı olmuşlar. İki şiir, bir şarkıyla saf milletimiz olanlara alkış tutmuş.

Romanya’da da durum farklı değildi. Kısa süre önceye kadar buradaki saf bir çok dostumuz bu festivallere katılır, oralarda poz vermeye bayılırdı. FETÖ ekibi de bu adamları kendisine meşru sıfat kazandırmak için bol bol kullanır, törenlerde en başa oturtur, ondan sonra fotoğraflarını çekip gazetelerinde bak biz böyle güçlüyüz diye operasyon çekerlerdi. O dönemlerde bunlara sadece bir grup Kemalist ile gerçek İslamcılar itiraz etmeye cesaret bulurdu.

15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsü hepimizin gözünü açtı. Artık FETÖ mensupları, vatandaş için bulaşılmaması gereken bir virüs konumunda. Millet köşe bucak bunlardan kaçıyor. Hal böyle olunca, bu sene yaptıkları festivalin adına bile şöyle göğsünü gere gere “Türk festivali” diyemediler. Festivalin adı Türkçeye bile çevrilmesi mümkün olmayan “Multicultural festival” oldu. Yani çok kültürlü festival. Artık Türk festivali demeye utanıyorlar. Yine sağdan soldan getirdikleri ve ne olup bittiğinin farkında olmayan gariban yabancıların çocuklarına şarkı ve şiir ezberleterek piyasaya çıktılar.

Tabii bu sefer hedefleri artık kendilerinden nefret eden Türk toplumu değil, Romen kamuoyu. Böylece kendilerinin ne kadar barışçı ve “enternasyonal” bir hareket olduğunun ispatı içindeler. En iyi bildikleri şeyi, reklamı ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar, bu yılki festivalleri ellerinde patladı. Nasıl mı? Siz bu yıl festivalde boy gösteren bir tane Romen yetkili gördünüz mü? Geçen yıllar nasıldı? Demek ki neymiş, Romen yetkililer de bunları kara listeye aldı. Ayrıca, festival alanında FETÖcü olmayan bir Türk gördünüz mü? Tabii ki hayır. Okul öğrencileri, kendi elemanları, parka gezmeye gelen ve ne olup bittiğini bilmeyen Romenler. Bir de millete zarar ettiniz derken, bir duyduk ki asıl bu festival patlamış. Para iç olmuş. Kurban etleri elde kalmış.

Bu arada ilk kez bu yıl gerçek bir Türk festivali yapılacağını duyduk. Organizatörü duyunca aslında şaşırmadım. Fetöcülerin korkulu rüyası milli gazeteci kardeşimiz, alternatif festival düzenleyip bu işi FETÖcülerin tekelinden almaya karar vermişti. Kendisini tebrik ediyorum. Bugüne kadar amasız fakatsız bu ihanet hareketine karşı mücadele veriyor.

Festivale gittim gezdim. Cumartesi akşam yağmur yüzünden katılım azdı. Pazar ise festival şarkılar ve türkülerle şenlik havası içinde geçti. Bükreş ve Köstence’deki önemli restoranlar festivalde stant açmıştı. Dobruca’dan Türk ve Tatar folklör grupları, Edirne’den ve Bükreş’ten müzik grupları katılmıştı. Amatör bir ruhla yapılan festival ilk olmasına rağmen büyük ilgi gördü.

Tabi bu ilk adım FETÖcüleri delirtti. Hemen en iyi bildikleri şey yapmaya başladılar. Sosyal medya üzerinden operasyon. Yok diğer festivale katılım daha fazlaymış, orada daha çok ışık varmış, ışıkların renkleri parlakmış, sahne daha büyükmüş, millet coşkuluymuş vesaire. Ayrıca, gerçek festivale katılan şirketler kar edememiş, isyan etmişler, Elçilik ve Ticaret Müşavirliği bunlara baskı yapmış ve daha neler neler.

Bunlarda ar olmadığı için iddialarını ispatlamalarını istemek faydasız. Elçi, Müşavir kimi aramış bir tane isim versinler. Tabii ki imkansız. Burada mesele sahnenin büyüklüğü, ışıkların fazlalığı veya parlaklığı vesaire değil. Bu bir ilkti ve artık ezber bozuldu. Burada maksat Romen kamuoyuna ey millet uyanın bunların Türklükle ilgileri yok, festival diye sizi soyuyorlar, topladıkları paraları da küresel şebekeye aktarıyorlar mesajı vermekti. Bu mesaj adreslere ulaştı. Her iki tarafta da hazır bulunan ve olanları yakından takip eden devlet yetkilileri notlarını aldılar. Ayrıca, toplanan paralar Türkiye’deki sözde mağdurlara gidecek diye reklam yapmaları da not edildi. Haydi göndersinler bakalım nasıl gidecek o olmayan paralar.

Bundan sonra her yıl yapılacak olan gerçek Türk festivalleri daha büyük coşku ve katılımla gerçekleşecek. Elçilik bu gerçek Türk festivalini sahiplenmeli.

Sevgili dostlar, boş arazide hem parayı hortumlayan hem Türkçe öğretiyoruz yalanı arkasında ideolojik propagandasını yapan FETÖ Romanya trollerinin saldırıları bundan. Ezber bozuldu ve takke düşüp keli açığa çıkardı. Yokluktan şafak söktü edebiyatından başka bir şey kalmadı. Geçmiş olsun”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER