GazeteBalkan

Sekelistan heyeti Tekirdağ’da

Sekelistan heyeti Tekirdağ’da
24 Temmuz 2017 - 11:13 'de eklendi ve 914 kez görüntülendi.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Romanya sınırları içinde bulunan ve Sekel Türklerinin yaşadığı Sekelistan Bölgesi’nin Milli Konsey Başkanı Balazs Izsak ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Sekel Milli Konsey Başkanı Izsak, Süleymanpaşa Belediyesi ile ortak kültürel etkinlikler düzenleyerek bir kültür köprüsü kurmak istediklerini belirtti.

Heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Eşkinat ise Sekellerin yaşadıkları şehirler ile kültürel anlamda birlikte etkinliklere imza atmaktan onur duyacağını kaydetti.

Sekelistan Milli Konsey Başkanı Izsàk’a Milli Konsey Sekreteri Laszlo Györk’ün yanı sıra, İşadamı Ahmet Açıkgöz, Tekirdağ Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı Fahrettin Özzade, Türk Ocağı Tekirdağ Şubesi Başkanı Hasan Erge ve Gazeteci Fatih Erge eşlik etti.

IZSÀK: “SÜLEYMANPAŞA İLE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURMAK İSTİYORUZ”

Macar halk kahramanı Prens Rakoczi Ferenc’in Tekirdağ’da yaşamış olması ve Macarlar ve Tekirdağlılar için ortak değer taşıması nedeniyle, Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ilk ziyaretlerinde Tekirdağ’a gelen Sekel heyeti, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Sekel Milli Konsey Başkanı Izsàk, Süleymanpaşa Belediyesi ile ortak kültürel etkinlikler düzenleyerek bir kültür köprüsü kurmak istediklerini dile getirdi.

KARDEŞ BELEDİYE OLUŞUMU İÇİN İLK ADIM ATILDI

Heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Eşkinat da Sekelistan’ın Macar ve Türk kültürünü bir arada yaşayan bir topluluk olduğunu, Macarlar ve Türkler arasındaki dostluk köprüleri için Tekirdağ’ın çok önemli bir kilometre taşı görevi gördüğünü ifade ederek, Sekel şehirleri ile kültürel anlamda birlikte etkinliklere imza atmaktan onur duyacağını belirtti.

Ziyarette Sekelistan’a bölgesindedki şehirlerden biri ve birkaçı ile kardeş belediye ilişkisi kurulması için adım atılmasına yönelik fikir birliğine varıldığı ifade edildi.

(AA/ Süleyman Paşa Belediyesi internet sitesi)

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER